Среда, 27.11.2024, 00:50
Приветствую Вас Гость | RSS

Школьник

Меню сайта
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Анализ страниц сайта

Каталог статей

Главная » Статьи » Украинское народное творчество » Тисяча цитат

Тисяча цитат

Тисяча цитат - Історія

"Ой чого ти почорніло,Зеленеє поле?""Почорніло я од кровіЗа вольную волю".
Тарас ШЕВЧЕНКО"Ой чого ти почорніло...", 1848
...Із того часу всі в нас поділились на живих і мертвих, та й довго ще ділитимуться.
Пантелеймон КУЛІШ"Промова на похороні Шевченка", 1861
...О жовті черепи — прикмети межовіНа скорбних перехрестях війн...Прикмети вірного маршруту —Ці жовті черепи зіницями на схід.
Микола БАЖАН"Слово о полку", 1929
А до того — Московщина,Кругом чужі люде.
Тарас ШЕВЧЕНКО"До Основ'яненка", 1839
А од коріння тихо, любоЗелені парості ростуть.І виростуть; і без сокириАж зареве та загуде,Козак безверхий упаде,Розтрощить трон, порве порфиру,Роздавить вашого кумира,Людськії шашелі.
Тарас ШЕВЧЕНКО"Бували войни й військовії свари...", 1860
А тим часом дбаймо про свою словесну автономію, творімо свою автономічну будучину, знаймо добре, що ми в себе дома, серед своєї рідної сім'ї, у своїй рідній хаті, що нам ніхто її не дасть, ніхто не відійме, ніхто ж і не обогріє та й не освітить її так, як ми самі.
Пантелеймон КУЛІШ"Листи", 1892
А тим часом перевертніНехай підростаютьТа поможуть москалевіГосподарювати,Та з матері полатануСорочку знімати.Помагайте, недолюдки,Матір катувати.
Тарас Шевченко"Розрита могила", 1843
А чванитесь, що ми ПольщуКолись завалили!..Правда ваша: Польща впала,Та й вас роздавила!
Тарас ШЕВЧЕНКО"І мертвим, і живим...", 1845
Але ж нація — нація, а не партія.
В'ячеслав ЛИПИНСЬКИЙ"Листи до братів хліборобів", 1926
Але минуле не зникає. Героїчно пролита кров не зникає. Вона трансформується в нову форму духовної енергії, породжує людину, яка має його виспівати. Минуле воскресає і розцвітає в генієві.
Євген СВЕРСТЮК"Собор у риштованні", 1970
Але одне безперечно: мине радянське панування. Російські загарбники стануть спогадом, як спогадом стали німецькі.
Юрій ШЕРЕХ"Правда почуттів...", 1954
Але пам'ятаймо, що нам історія просто на чолі записала всю обережність, пасивність, перечікування і лінь предків, і кожне нове покоління від колиски розплачується за це своєю долею і честю. І заново визбирує духовну спадщину наших донкіхотів серед намулу спадщини рабів.
Євген СВЕРСТЮК"Собор у риштованні", 1970
Амінь тобі, великий муже!Великий, славний! та не дуже...Якби ти на світ не родивсьАбо в колисці ще упивсь...То не купав би я в калюжіТебе преславного. Амінь.
Тарас ШЕВЧЕНКО"Якби то ти, Богдане п'яний...", 1859
Б. К. А що таке паляниця?М. Український білий хліб.Б. К. А я й досі на знала.М. Отож і горе, що їсте, а не знаєте.
Микола КУЛІШ"Мина Мазайло", 1929
Без власної держави нема й не може бути нації української.
В'ячеслав ЛИПИНСЬКИЙ"Листи до братів хліборобів", 1926
Без російського диригента наш культурник не мислить себе. Він здібний тільки повторювати зади, мавпувати. Він ніяк не може втямити, що нація тільки тоді зможе культурно виявити себе, коли найде їй одній властивий шлях розвитку. Він ніяк не може втямити, бо він боїться — дерзать!
Микола ХВИЛЬОВИЙ"Думки проти течії", 1925
Бій під Полтавою Петрові виграли українські Кочубеї.
Юрій ШЕРЕХ"Москва, Маросейка", 1954
Бо в день радості над вамиРозпадеться кара.І повіє огонь новийЗ Холодного Яру.
Тарас ШЕВЧЕНКО"Холодний Яр", 1845
Бо теє козацтво, навикши бурхать,Не вміло свободи других шанувать.
Василь МОВА"Козачий кістяк", 1863
Богдан (Хмельницький) був єдиний державний муж в нашій новітній історії, який зумів зорганізувати українську здержуючу і кермуючу консервативну силу і при помочі цієї сили опанувати розбурхану українську стихію.
В'ячеслав ЛИПИНСЬКИЙ"Покликання варягів...", 1926
Болить серце, як згадаєш:Старих слов'ян дітиВпились кров'ю. А хто винен?Ксьондзи, єзуїти.
Тарас ШЕВЧЕНКО"Гайдамаки", 1841
Братерство давніх днів! Розкішне, любе гроно!Озвися ти хоч раз до вигнанця Насона,Старого, кволого, забутого всімаВ краю, де цілий рік негода та зима,Та моря тужний рев, та варвари довкола...
Микола Зеров"Овідій", 1924
Будем, брате,З багряниць онучі драти,Люльки з кадил закуряти,Явленними піч топити,А кропилом будем, брате,Нову хату вимітати!
Тарас ШЕВЧЕНКО"Світе ясний! Світе тихий!", 1860
Будеш, батьку, панувати,Поки живуть люди,Поки сонце з неба сяє,Тебе не забудуть!
Тарас ШЕВЧЕНКО"На вічну пам'ять Котляревському", 1838
Була колись гетьманщина,Та вже не вернеться.Було колись — панували,Та більше не будем!Тії слави козацькоїПовік не забудем!
Тарас ШЕВЧЕНКО"Тарасова ніч", 1838
Було колись — в УкраїніРевіли гармати;Було колись — запорожціВміли пановати.
Тарас ШЕВЧЕНКО"Іван Підкова", 1839
В дійсності еміграція українська є така, як вона мусить бути, і дуже близька своєю структурою й своїм духовним образом до українства на Україні — і до кожного суспільства взагалі, а зокрема такого, що його національний ґніт і національна зрада розмивали й розкладали сторіччями.
Юрій ШЕРЕХ"Не для дітей", 1964
В зв'язку з цим історія України дістала дуже своєрідну інтерпретацію. Виходило, що на протязі багатьох століть український народ боровся головним чином..., проти власної національної незалежності. Що незалежне існування було величезним злом для нашого народу. І що, отже, всі ті, хто кликали його на боротьбу за національну незалежність, були... найлютішими ворогами українського народу.
Михайло Брайчевський"Приєднання чи возз'єднання", 1960
В історії української нації інтелігенція її раз у раз грала ганебну і сороміцьку роль. Зраджувала, ворохобила, інтригувала, але ніколи не служила своєму народові...
Микола МІХНОВСЬКИЙ"Самостійна Україна", 1900
В нашій справі, коли ми поставимо думку, що національність є перше, головне діло, то ми або поженемося за марою, або станемо слугами того, що всилюється спинити поступ людський, і поставимо на риск, коли не згубу, й саму нашу національність. Коли ж ми станемо при думці, що головне діло — поступ людини й громади, поступ політичний, соціальний і культурний, а національність є тільки ґрунт, форма та спосіб, тоді ми певні, що послужимо добробутові й просвіті нашого народу, а вкупі з тим і його національності.
Михайло ДРАГОМАНОВ"Чудацькі думки про українську національну справу", 1891
В нашому Радянському Союзі тепер хіба лише якісь історико-літературні іхтіозаври можуть заперечувати самостійність української літератури та культури в її історичному минулому, в її теперішньому і в її прийдешньому розвиткові.
Микола Скрипник"Статті", 1929
В тій стороні українці себе не забувають, і хоч що кажи, не розсердиш так, як словом "хахол". За це слово готов очі видерти.
Анатолій СВИДНИЦЬКИЙ"Люборацькі", 1886
В характері українсько-руського народу відзначається особливо перевага особистої свободи, а в великоруськім переважає загальність.
Микола КОСТОМАРОВ"Дві руські народності", 1861
В Царіграді на риночкуТам п'є Байда мед-горілочку.Ой п'є Байда та не день, не два,Не одну нічку, та й не годиночку.
Історична пісня
Ви питаєте, яка Європа? Беріть яку хочете: "минулу — сучасну, буржуазну — пролетарську, вічну — мінливу". Бо і справді: Гамлети, Дон-Жуани чи то Тартюфи були в минулому, але вони є і в сучасному, були вони буржуазні, але вони є і пролетарські, можете їх уважати "вічними", але вони будуть і "мінливі".
Микола ХВИЛЬОВИЙ"Думки проти течії", 1928
Військово-хліборобський, козацько-шляхетський аристократичний клас, що відродився був і сформувався знов за Великого Гетьмана Богдана, — потім був демократією нашою вирізаний і винищений до коріння.
В'ячеслав ЛИПИНСЬКИЙ"Листи до братів хліборобів", 1926
Вітай, замріяний, золотоглавийНа синіх горах! Загадався — снить...І не тобі — молодшому — бринитьЧервлених наших літ ясна заграва.
Микола Зеров"Київ з лівого берега", 1926
Вітаймо ж цю добу колонізацій, добу нечуваних екстермінацій, талантів, партій, напрямків і сект, — добу, що ліквідує інтелект.
Юрій Клен"Попіл імперій", 1967
Власне в цій елліністичності душі, в "елладності" геополітичного положення між Сходом і Заходом треба шукати причин, чому Україна, "між двома силами" існуючи, не здобулась на більше, ніж бути плацдармом для боротьби цих сил.
Євген МАЛАНЮК"Буряне поліття", 1927
Вони вибудували свій Собор — як естафету духу, як найвищу вежу, що має сторожувати безперервність духу — голос предків і заповіт нащадкам, які не мають права зректися і запродатись чужим богам, не сміють опуститися нижче вираженого в Соборі ідеалу Людини.
Євген СВЕРСТЮК"Собор у риштованні", 1970

Врешті, комунізм не є, як дехто думає, початком нової доби, а він є кінцем і смертю доби старої.
В'ячеслав ЛИПИНСЬКИЙ"Покликання варягів...", 1926
Все розберіть... та й спитайтеТойді себе: що ми?..Чиї сини? яких батьків?Ким? за що закуті?..
Тарас ШЕВЧЕНКО"І мертвим, і живим...", 1845
Гетьмани, гетьмани, якби-то ви встали.Встали, подивились на той Чигирин, Що ви будували, де ви панували!Заплакали б тяжко, бо ви б не пізнали Козацької слави убогих руїн.
Тарас ШЕВЧЕНКО"Гайдамаки", 1841
Гомоніла Україна,Довго гомоніла,Довго, довго кров степамиТекла-червоніла.
Тарас ШЕВЧЕНКО"Гайдамаки", 1841
Дай же, Боже, щоб козаки пили та гуляли,Хороші мислі мали,Од мене більшу добичу бралиІ неприятеля під нозі топтали!Слава не вмре, не поляже,Од нині довіку!
"Дума про козака Голоту"
Державна самостійність єсть головна умова існування нації...
Микола МІХНОВСЬКИЙ"Самостійна Україна", 1900
Дехристиянізація, колективізація, індустріалізація, масове переселення з села до міста — усе це було небаченим в історії України розбиттям традиційних структур, катастрофічні наслідки якого виявились ще далеко не повністю.
Валентин МОРОЗ"Хроніка опору", 1970
Дивлюсь — не Харковъ, а Харків! Нащо, питаюсь, навіщо ви нам іспортілі город?
Микола КУЛІШ"Мина Мазайло", 1929
Динаміка — життя, рух — кожної живої нації полягає в обороні сильними консерватистами традиційної існуючої форми національної влади і в постійнім реформуванні цієї влади поступовцями.
В'ячеслав ЛИПИНСЬКИЙ"Покликання варягів...", 1926
Досліджувати Україну можна з точки погляду легенди або дійсності: так, як хочеться, щоб було, або так, як в дійсності єсть.
В'ячеслав ЛИПИНСЬКИЙ"Листи до братів хліборобів", 1926
Думка про людськість поставлена була вище над думкою про націю та віру, з їх осібними звичаями, урядами та інтересами, і стала таким суддею посеред суперечок проміж націями й вірами та основою до волі кожної нації й віри в тих границях, поки нація чи віра не неволить других.
Михайло ДРАГОМАНОВ"Чудацькі думки про українську національну справу", 1891
Еней був парубок моторнийІ хлопець хоть куди козак,Удавсь на всеє зле проворний,Завзятіший од всіх бурлак.
Іван КОТЛЯРЕВСЬКИЙ"Енеїда". 1798
Європа — це досвід багатьох віків. Це не та Європа, що її Шпенглер оголосив "на закаті", не та, що гниє, до якої вся наша ненависть. Це Європа грандіозної цивілізації, Європа — Гете, Дарвіна, Байрона. Ньютона, Маркса і т. д.
Микола ХВИЛЬОВИЙ"Камо грядеши", 1925
Єсть історичною неправдою міф про те, що нас на Україні знищили москалі.
В'ячеслав ЛИПИНСЬКИЙ"Листи до братів хліборобів", 1926
Жива українська душа прагне й вимагає нової одежі духу й життєвих форм, і живих їх здійснень у новій українській людині.
Микола ШЛЕМКЕВИЧ"Загублена українська людина", 1954
Жити можна. Тут можна, як ніде. Якщо була колись найдемократичніша держава, то це був лише (конц-)табір.
Михайло ОСАДЧИЙ"Більмо", 1968
З прокляттям в небо устаєновий псалом залізу.
Павло ТИЧИНА"Псалом залізу", 1920
За що ж боролись ми з ляхами?За що ж ми різались з ордами?За що скородили списамиМосковські ребра?
Тарас ШЕВЧЕНКО"Чигирине, Чигирине...", 1844
Зажурилась Україна, що ніде прожити,Витоптала орда кіньми маленькії діти.Ой малії витоптала, старії побила,Молодую челядоньку у полон забрала.
Історична пісня
Звичайно, наші спільноти — це спільноти разом пережитого смутку й горя. Смуток тихіший і відлюдний, але в'яже сильніше.
Микола ШЛЕМКЕВИЧ"Загублена українська людина", 1954

Зложити правдивий суд над усіми ваганнями всіх справ у нашій історії можна тільки рівняючи її з історією других народів Європи.
Михайло ДРАГОМАНОВ "Чудацькі думки про українську національну справу", 1891
Знов на Богдановій дідизніІсторії свистять вітри,Скрегочуть місяці залізніНеповторимої пори.
Євген МАЛАНЮК"Вітри історії", 1924
Золота копула духу розбита бурею війн, а нової не вдалося створити. Живемо епігонами й наше мислення мав познаки мислення епігонів.
Микола ШЛЕМКЕВИЧ"Загублена українська людина", 1954
Зрадництво стало найбільш характерним явищем нашої історії...
В'ячеслав ЛИПИНСЬКИЙ"Покликання варягів...", 1926
І багацько лиха вдієГайдамацька зграя:Не то Польща і ВкраїнаЛишенька зазнає!
Василь МОВА"Троїсте кохання", 1863
І з того козацтва,З його старшини,На лихо ВкраїніВродились пани.
Василь МОВА"Козачий кістяк", 1863
І коли я чую обвинувачення за "Україну в огні" в націоналізмі, як же гірко, як тоскно робиться на душі. Боже мій, доки ти будеш боятися мене. Адже я майже смертельно хворий, у мене поламано всі сустави, з мене давно вже витекла трохи не вся кров.
Олександр ДОВЖЕНКО"Щоденник", 1943
І страшно стає за ту молоду українську інтелігенцію, яка в умовах нинішнього "українського" міста кращі свої сили мусить витрачати на відстоювання власного національного обличчя — замість змагатися на передньому краї життя планети за освоєння нової істини нового часу.
Євген СВЕРСТЮК"Собор у риштованні", 1970
І тому ми спокійно і сувороСтрічаємо у праці і борніНаклепи злобні і тупі докори,Потоки божевільної брехні.
Василь СИМОНЕНКО"Ми думаєм про вас", 1962
І тому українська демократія по знищенні власної аристократії ніколи нічого збудувати не могла.
В'ячеслав ЛИПИНСЬКИЙ"Листи до братів хліборобів", 1926
Іде по європах мара ДостоєвськогоІ шкрябає пальцем в двоїсті серця.
Микола БАЖАН"Смерть Гамлета", 1932
Ідея відродження моєї нації нічого не має спільного з національною романтикою.
Микола ХВИЛЬОВИЙ"Вальдшнепи", 1927
Ідея, яка порушуватиме конфліктами, що назрівають, буде ідея нації, ідея людської спільноти, що є або хоче бути організованою в окрему політичну одиницю.
Дмитро ДОНЦОВ"Націоналізм", 1926
Іноді забувають, що без особистого не буває громадського, без індивідуальності немає людини так само, як без конкретного не може бути загального...
Інтелігенція вся в нас змоскалена. Вчиться вона по-московському, читає по-московському, завсіди говорить сама і завсіди чує круг себе мову тільки московську; рідну ж мову в мужичих устах вважає за "хахлацький жаргон".
Борис ГРІНЧЕНКО"Листи з України Наддніпрянської", 1892 — 1893
Їсте, п'єте, спите і любите Вкраїну... Як не любить її, безсудницю, коли за те, за те одно, що вміли гнути спину перед ледачими людьми, як і самі, діди, батьки та й ви з синками та дочками постали значними людьми або й панками!
Пантелеймон КУЛІШ"Вельможній Покозаччині", 1893
Його комуністична партія потихесеньку та полегесеньку перетворюється на звичайного собі "собірателя землі руської"...
Микола ХВИЛЬОВИЙ"Вальдшнепи", 1927
Картагена нашої провінційності мусить бути зруйнована. Шлях до майбутнього лежить через уміння мислити й розуміти, не через начотництво, сліпу віру і завжди обмежений фанатизм.
Юрій ШЕРЕХ"Наша сучасність — наше мистецтво", 1947
Кількісна вага еміграції супроти материка української людності зникома, може, одна сорокова частина. Але в балансі творчих сил і впливів вага ця далеко вища, і тільки майбутнє покаже наскільки.
Юрій ШЕРЕХ"Не для дітей", 1964
Кожне слово переконує тоді, коли за ним дзвенить зброя!
Микола КУЛІШ "Патетична соната", 1931

Національна справа — це справа всього народу і справа кожного громадянина; це корінний інтерес усього нйроду і громадянства, совість кожного із нас; вона не відсуває всіх інших справ, інтересів та ідеалів, але нерозривно з ними зв'язана, і ніхто не має права мовчати, коли бачить щось неподобне, так само як ніхто не має права затуляти вуха від тривожних голосів.
Іван ДЗЮБА"Інтернаціоналізм чи русифікація"
Нація, яка хоче панувати, повинна мати й панську психіку народу-володаря.
Дмитро ДОНЦОВ"Націоналізм", 1926
Наша мандрівка по пустелі ще не скінчилася, тому що було в нас тисячі воль замість одної і сотки туманних замість одної яскравої думки, що лучила б усіх в одну цілість. Бо що є нація, коли не скупчення міліонів воль довкола образу спільного ідеалу?
Дмитро ДОНЦОВ"Націоналізм", 1926
Наша молодь в основній масі не знає історії, культури, навіть мови свого народу...
Євген СВЕРСТЮК"Собор у риштованні", 1970
Не той тепер Миргород,Хорол-річка не та.
Павло ТИЧИНА"Пісня трактористки", 1933
Необорима соняшна заглада —Віки, віки — одна блакитна мить!Куди ж поділа, степова Елладо,Варязьку сталь і візантійську мідь?
Євген МАЛАНЮК"Варязька балада", 1925
Нетерпимість до чужих богів — лиш відворотний бік непохитної віри в своїх.
Дмитро ДОНЦОВ"Націоналізм", 1926
Нехай мої часи були лихі,та не були вони такі ще підлі,такі до скарг і до благань глухі,і тих пісень, які вже всім набридли,від нас не вимагали владарі,не їздили на людях, як на бидлі.
Юрій Клен"Попіл імперій", 1946
Нині кожен, хто це усвідомив, розуміє, що йдеться не про поетизацію вселюдського Собору, а передусім про цілком конкретні втілення його в собі, про вироблення власної індивідуальності як частки власного народу, як надійної опори для культури та духовного життя. І перед кожним — різка альтернатива — бути або сином свого народу, або його лукавим наймитом і мародером.
Євген СВЕРСТЮК"Собор у риштованні", 1970
Ні, ні! Прийдешнє — не казарма,Не цементовий коридор!
Максим Рильський"Ні, ні! Прийдешнє — не казарма...", 1923
Ніхто нам не збудує держави, коли ми самі її собі не збудуємо.
В'ячеслав ЛИПИНСЬКИЙ"Листи до братів хліборобів", 1926
Нічого багато говорити об тім, що навіть свідома національна незалежність без певної просвіти не дасть ні лібералізму, ні демократії.
Михайло ДРАГОМАНОВ"Листи на Наддніпрянську Україну", 1894
Ніякою логікою не пояснити нам наших відроджень після поразок і самого факту нашого національного існування: ми живемо в стихійно-ірраціональному, в глибинах, самим корінням, що вічно пробивається паростками і рідко досягає нормального цвітіння.
Євген СВЕРСТЮК"Іван КОТЛЯРЕВСЬКИЙ сміється", 1970
О милий Боже України!Не дай пропасти на чужині,В неволі вольним козакам!
Тарас ШЕВЧЕНКО"Гамалія", 1842
О, курде, бережи свої набої,Але життя убивців не щади!На байстрюків свавілля і розбоюКривавим смерчем, бурею впади!
Василь СИМОНЕНКО"Курдському братові", 1965
Обняти світ залізними рукамиСилкуєшся, щоб людському умуСпорудити з продажними попамиВселенськую безвиходну тюрму.
Пантелеймон КУЛІШ"Слов'янська ода", 1882
Одійде в морок підле і лукаве,Холуйство у минувшину спливе,І той ніколи не доскочить слави,Хто задля неї на землі живе.
Василь СИМОНЕНКО"Пересторога славолюбцеві". 1964
Одна, єдина, нероздільна, вільна, самостійна Україна від гір Карпатських аж по Кавказькі.
Микола МІХНОВСЬКИЙ"Самостійна Україна", 1900
Одним з найбільше яскравих проявів сучасного БАЖАНня матеріально непродукуючої інтелігенції захопити в свої руки світську владу на цілім світі єсть так звана "найбільш послідовна демократія": інтернаціональний революційний і політичний соціалізм.
В'ячеслав ЛИПИНСЬКИЙ"Листи до братів хліборобів", 1926
Ой Богдане, Богданочку!Якби була знала,У колисці б задушила,Під серцем приспала.
Тарас ШЕВЧЕНКО"Розрита могила", 1843
Пугу! Чи не видно, бува, наших з Великого Лугу?
Микола КУЛІШ"Минa Мазайло", 1929
Раби, подножки, грязь Москви,Варшавське сміття — ваші пани,Ясновельможнії гетьмани.Чого ж ви чванитеся, ви!Сини сердешної Украйни!Що добре ходите в ярмі,Ще лучше, як батьки ходили.
Тарас Шевченко"І мертвим, і живим...", 1845
Радянська система прекрасно знає, що цілком політизована людина — це вже не людина, а раб чи робот. Цього не знає, на жаль, більшість еміграції.
Різні бувають естафети.Передають поетам поетиЗ душі в душу,Із мови в мовуСвободу духу і правду слова,Не промінявши на речі тлінні -На славолюбство і на вигоду.І не зронивши.Бо звук падінняОзветься болем в душі народу.
Ліна КОСТЕНКО"Естафети", 1961
Розвивайся, а ти, сухий дубе, завтра мороз буде.Убирайся, молодий козаче, завтра поход буде.
Історична пісня
Сама по собі думка про національність не може довести людей до волі й правди для всіх і навіть не може дати ради для впорядковання навіть державних справ.
Михайло ДРАГОМАНОВ"Чудацькі думки про українську національну справу", 1891
Світ належить до тих, які вміють хотіти, одиноким живим чинником міжнародного життя є нація, незалежно від того, який клас веде її за собою.
Дмитро ДОНЦОВ"Націоналізм", 1926
Світе мій, чому любов до свого народу є націоналізм? В чім його злочин? Які нелюди придумали отсе-от знущання над життям людським?
Олександр ДОВЖЕНКО"Щоденник", 1944
Своєї держави я хочу під прапором ось під цим!
Микола КУЛІШ"Патетична соната", 1931
Серце болить, а розказувать треба: нехай бачать сини і внуки, що батьки їх помилялись, нехай братаються знову з своїми ворогами. Нехай житом-пшеницею, як золотом, покрита, нерозмежованою останеться навіки од моря і до моря — слав'янськая земля.
Тарас ШЕВЧЕНКО"Гайдамаки" ("Передмова"), 1841
Скрізь на світі, власне, історичний патріотизм і націоналізм означається шовінізмом, галушечним (чи, як кажуть великоруси, "квасним") патріотизмом і т. д., і що ті хиби, власне, слабнуть у народів, коли патріотизм ставиться під контроль космополітизму.
Михайло ДРАГОМАНОВ"Листи на Наддніпрянську Україну", 1894
Слухай, як дзвонить і гра Україна! Устають з могил сивоусі запорожці, сідають на коней. Цоки-цок!.. Чуєш, мчать? Сивоусі лицарі...
Микола КУЛІШ"Патетична соната", 1931
Смерть консерватизму означає скрізь і завжди смерть нації.
В'ячеслав ЛИПИНСЬКИЙ"Покликання варягів...", 1926
Співці, не вгадуйте, ви, вчені, не шукайте,хто був той цар і як йому наймення:з його могили утворила доля народупам'ятник — хай згине цар!
Леся УКРАЇНКА"Напис в руїні", 1904
Сталін не визнавав кібернетики. І все ж йому належить в цій галузі видатна заслуга: він винайшов запрограмовану людину. Сталін — творець Гвинтика.
Валентин МОРОЗ"Репортаж із заповідника ім. Берії", 1967
Старий московський централізм виступає тут ще раз перед нами під маскою більшовизму.
Михайло Грушевський"Очищення огнем", 1918
Створювати традиції так само безглуздо, як робити культурну революцію. "Культура" і "революція" — поняття несумісні, протилежні.
Валентин МОРОЗ"Хроніка опору", 1970
Сто років — зморшка на чолі Землі.Всесвітні війни, революцій грози...Дніпро до ніг стежиною пролігІ котить славу в сиві верболози.
Іван ДРАЧ"Смерть Шевченка", 1962
Столоначальники, убивці, сутенерики,Раби раба і служники слуги,Сини російської імперської істерики,Самодержавної нещадної нудьги,Всесвітнє падло і вселюдська гнусь,Здихайте у своїй зачиненій конурі!Повстала у вогні, в пожежі, в герці й буріВкраїна інша й інша Русь...
Микола БАЖАН"Розмова сердець", 1928
Схаменіться! будьте люди,Бо лихо вам буде.Розкуються незабаромЗаковані люде,Настане суд, заговорятьІ Дніпро, і гори!
Та страшно, страшно жить минулим...Будучина — сліпий туман -Над мертвих днів глухим намуломХоває вогники оман.
Євген МАЛАНЮК"Лист", 1923
Та чи є ж пекло гірше, як з кацапом жити!
Анатолій СВИДНИЦЬКИЙ"Люборацькі", 1886
Так вічной пам'яті бувалоУ нас в Гетьманщині колись...
Іван КОТЛЯРЕВСЬКИЙ"Енеїда", 1798
Так, я чайка! Скажу: я тая чайка, що літала над Жовтими Водами, об дороги чумацькії билась, що літа і б'ється у кожному козацькому серцеві...
Тікало три братики рідненькі,Три товариші сердешні.Два кінних, третій піший, піхотинецьЗа кінними біжить-підбігає,Кров сліди заливає,За стремена хватає,Словами промовляє...
"Утеча трьох братів із города Азова" (дума)
Тільки гетьманство може стати для нас органічною аркою сполучення між нашою прабабкою Русею і бабкою Малоросією, від якої родилась наша мати Україна.
В'ячеслав ЛИПИНСЬКИЙ"Покликання варягів...", 1926
Тільки громадська думка може осягнути все, вчасно подати знак тривоги, вчасно порушити якісь важливі питання, словом — бути найвищим регулювальником складного суспільного організму.
Євген СВЕРСТЮК"Собор у риштованні", 1970
Тільки держава одноплеменного національного змісту може дати своїм членам нічим необмежовану змогу всестороннього розвитку духовного і осягнення найліпшого гаразду...
Микола МІХНОВСЬКИЙ"Самостійна Україна", 1900
Тільки такі зруйновані нації можуть воскресати, а не безсило в свому гробі борсатися, які духу свого, хоч би поза межами Батьківщини, поза своїм тілом, живим зуміли заховати.
В'ячеслав ЛИПИНСЬКИЙ"Покликання варягів...", 1926
Тіні забутих предків.
Михайло КоцюбинськийНазва повісті, 1911
Треба зрозуміти, що кинути роботу для рідного краю і піти на роботу до його гнобителів — не єсть тільки звичайною відміною в передсвідченнях, а єсть справжньою цілковитою зрадою.
Борис ГРІНЧЕНКО"Листи з України Наддніпрянської", 1892 — 1893
Треба шукати всесвітньої правди, котра б була спільною всім національностям.
Михайло ДРАГОМАНОВ"Чудацькі думки про українську національну справу", 1891
Тут спадає на думку закон про незнищенність духовної енергії: не можна безслідно поховати ту силу, що вулканила Україну століттями, сходила кров'ю, вкривалась могилами, а потім знову вставала, налітала вихром і зносила тимчасові палаци нових панів та перекривала принишклі чужі голоси українською піснею.
Євген СВЕРСТЮК"Іван КОТЛЯРЕВСЬКИЙ сміється", 1970
У містечку Богуславку Каньовського пана,Там гуляла Бондарівна, як пишная пава.
Історична пісня
У нас же й світа, як на те -Одна Сибір неісходима,А тюрм! а люду!.. Що й лічить!Од молдованина до фіннаНа всіх язиках все мовчить,Бо благоденствує!
Тарас ШЕВЧЕНКО"Кавказ", 1845
Україна типово східноєвропейська країна, бо її історія до високого ступеня позначена браком тяглості, дисконтинуїтетом. Це твердження стосується передусім державної організації та високої культури — тієї, що її носієм є звичайно провідні суспільні верстви. Саме ця "надбудова" в першу чергу падала під ударами ворожих сил та несприятливих обставин; низові суспільні клітини (сім'я, сільська громада) та народна культура виявили більшу відпорність на історичні лихоліття...
Іван ЛИСЯК-РУДНИЦЬКИЙ"Роль України в новітній історії", 1963
Українство мусить усвідомити собі, що його ідея, коли хоче перемогти, повинна бути яскравою ідеєю, себто виключати всяку іншу, основуватися не на частиннім, але повнім запереченні чужої.
Дмитро ДОНЦОВ"Націоналізм", 1926
Харків, Харків, де твоє обличчя?До кого твій клич?Угруз ти в глейке многоріччя,темний, як ніч.
Павло ТИЧИНА"Харків", 1923
Хіба це не вона та типова українська жінка, що, так ганебно випровадивши синів Тараса Бульби на Запорізьку Січ, пішла плодити безвольних людей?
Хоч ярмо й червоним стане, а ярмом не перестане!
Микола КУЛІШ"Патетична соната", 1931
Це той П е р в и й, що розпинавНашу Україну,А В т о р а я доконалаВдову сиротину.
Тарас ШЕВЧЕНКО"Сон"("У всякого своя доля..."), 1844
Це — європейський інтелігент у найкращому розумінні цього слова. Це, коли хочете, — знайомий нам чорнокнижник із Вюртемберга, що показав нам грандіозну цивілізацію і відкрив перед нами безмежні перспективи. Це доктор Фауст, коли розуміти його як допитливий людський дух.
Микола ХВИЛЬОВИЙ"Думки проти течії", 1925
Центральний Комітет партії ніде, ні разу жодним словом не говорить про те, ніби російська культура повинна стати за джерело розвиткові української культури, повинна стати насамперед передумовою для неї, маючи пріоритет, що українські письменники повинні насамперед перед усіма тягтися до досягнень російської культури як до свого рідного кубла.
Микола Скрипник"Статті", 1926
Ці поняття у нас вважаються одіозними; у всякому разі той, хто пробував би говорити нині на Україні про національне почуття, національну свідомість, національні обов'язки сучасного українця, був би одразу ж і без вагань зарахований до "українських буржуазних націоналістів".
Іван ДЗЮБА"Інтернаціоналізм чи русифікація"
Часи вишиваних сорочок, свити та горілки минули і ніколи вже не вернуться. Третя українська інтелігенція стає до боротьби за свій народ, до боротьби кривавої, безпощадної.
Микола МІХНОВСЬКИЙ"Самостійна Україна", 1900
Через увесь час свого історичного існування нація наша з найбільшими усиллями пильнує вилитись у форму держави самостійної і незалежної.
Микола МІХНОВСЬКИЙ"Самостійна Україна", 1900
Чи існує сьогодні на Україні україноненависництво? Багатьох це питання здивує. Але не всіх. Я певен, що знайдеться чимало українців і навіть неукраїнців, які не лише ствердять, що існує, але й наведуть факти з власного досвіду.
Іван ДЗЮБА"Інтернаціоналізм чи русифікація"
Чи я знала, ще сповита,Що тая цариця -Лютий ворог України,Голодна вовчиця!..
Тарас ШЕВЧЕНКО"Великий льох", 1845
Чому ми нарешті не соромимось проїдати тут народні гроші саме в той час, коли навкруги нас люди живуть у неможливих злиднях...
Микола ХВИЛЬОВИЙ"Вальдшнепи", 1927
Що на Чорному морі,На камені біленькому,Там стояла темниця кам'яная.Що у тій-то темниці пробувало сімсот козаків,Бідних невольників.То вони вже тридцять літ у неволі пробувають,Божого світу, сонця праведного в вічі собі не видають.
"Дума про Марусю Богуславку"
Я не боюсь тюрми і ката,Вони для мене не страшні.Страшніш тюрма у рідній хаті,Неволя в рідній стороні.
Олександр КОНИСЬКИЙ"Я не боюсь", 1883
Я собі не уявляю громадської гідності без особистої і національної гідності як не уявляю народження людини без матері.
Євген СВЕРСТЮК"З думок", 1963
Як не можна спинити річку, що, зламавши кригу навесні, бурхливо несеться до моря, так не можна спинити націю, що лама свої кайдани, прокинувшись до життя.
Микола МІХНОВСЬКИЙ"Самостійна Україна", 1900
\"Господи, Господи! — подумала мати, — попереучували моїх діток на один бік: з тієї ляховка вийшла така, що з голими руками й не приступай; а цей москалем став. Пропащі світи!\"


Категория: Тисяча цитат | Добавил: Kisa (31.08.2009) | Автор: Kisa
Просмотров: 1777 | Теги: Тисяча цитат | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Форма входа
Поиск
Облако тэгов

Copyright MyCorp © 2024
Бесплатный конструктор сайтов - uCoz